21-03 Jarní rovnodennost na pyramidě

21-03 Jarní rovnodennost na pyramidě

0 Od Jiří Matějka

Jarní rovnodennost v Bosenském údolí pyramid

Od roku 2014 jezdíme slavit den jarní rovnodennsti do bosenského údolí pyramid. Společně s Dr. Osmanagichem a mnoha přáteli ze světa jsme přivítali jaro na vrcholu pyramidy Slunce. Bylo hezké počasí, obloha bez mráčků. Dalším překvapením bylo ubytování a změna stravy na hotelu. Na moje předchozí urgence a žádosti se kvalitativně změnil jídelníček – hlavně večeře. Domnívám se, že spokojeni byli všichni – vegetariáni i masožravci.

Noc v labyrintu Ravne

Velkou novinkou byla možnost přespat v labyrintu Ravne s větší skupinou. Do Visoka jezdíme již několik let, vybudovali jsme si důvěru Nadace, která nám vždy vyjde vstříc. Při večerním vstupu do labyrintu byl přítomen Dr. Osmanagich, všem popřál klidnou, ničím nerušenou noc: „Noc, kdy uslyšíte kameny mluvit…“

Kmenné koule v Zavidoviči

Cestu do Zavidoviči, na prohlídku kamenných koulí, přerušila celodenní demonstrace. S naším velkým busem jsme téměř dvě hodiny kličkovali kolonou aut. Jen pár dní na to, oznámil Dr. S. Osmanagich objev snad největší kamenné koule v Evropě nedaleko Zavidoviči… Článek o novém objevu zveřejníme v dalším čísle časopisu WM magazín.

Přírodní balkánské termálni vody

V březnu jsou noci chladné, pěší zóna ve Visoku bez lidí. Proto jsme po celodenních prohlídkách vždy zajeli do unikátních balkánských termálů, kde jsme se nahřívali dlouho do noci. Čtyřiceti metrový bazén je vždy napuštěný jenom pro nás, teplota přírodní vody je ideálních 39 stupňů. Horká léčivá voda vyvěrá v nedalekých kopcích.

Pyramida Měsíce

Cestou na vrchol pyramidy Měsíce jsou archeologické sondy s terasami. Dláždění chodníků a teras je z uměle vyrobeného materiálu, jak potvrzují odborné analýzy. Důkazem jsou pravoúhlé spáry a další geologické anomálie. Pyramidu Měsíce tvoří vrcholové plato. Před lety místní majitel provedl odkopy zeminy do hloubky 1 metr. Objevil zde rozsáhlá vydlážděná nádvoří. Vrcholové plato je na soukromém oploceném pozemku. Majitel je vstřícný, umožňuje volný pohyb. Pro naši skupinu připravil na grilu čevapi, bosenské kafe, nabídl skvělou bosenskou rakiji a místní „sarajevsko“ pivo. Sarajevské pivovary byly před lety postaveny plzeňskými sládky, proto je dodnes velmi dobré.

Mohyla ve Vratnici

Kamenná mohyla ve Vratnici je kopií známé anglické mohyle. Vratnica je oblíbená návštěvníky z celého světa. Geologické vrty potvrdily rozsáhlé dutiny (sály?) v kamenné stavbě. Na vrcholu probíhají setkání a slavnosti. Není náhodou, že při zatmění Slunce v roce 2015 jsme se zde potkali s přáteli ze všech kontinentů světa. Všichni podvědomě preferovali Vratnicu před pyramidou Slunce. Čím to může být? Mohou to být energie, které moderní věda nedokáže změřit?

Pyramida Slunce

Pyramida Slunce je (zatím) největší známou stavbou na naší planetě. Z vrcholu pyramidy vychází stabilní energetický paprsek o průměru čtyři metry. Před lety jsme vynesli na vrchol pyramidy Slunce zařízení na měření. V jednom místě přístroje potvrdily stálé, nepřerušované, hodnoty 28 kHz. Na bočních stranách pyramidy Slunce jsme naměřili pulsní hodnoty 35 – 48 kHz.

Energetický paprsek se nachází mezi kamennými hradbami nedávno zrekonstruovaného starého gradu Visoko. Grad Visoko byl před tisíci lety hlavním náboženským centrem pro celý Balkán. Tak jako dnes Vatikán pro dnešní „západně“ orientovanou společnost. Stary Grad byl Turky kolem 400 n. l. zničený poprvé. Podruhé byl zrekonstruován před pár lety a území na vrcholu prohlášeno za národní kulturní památku. Důvodem bylo zastavit nové archeologické průzkumy.

Na vrchol pyramidy Slunce můžete vyjít pěšky po její hraně, nebo cestou vinoucí se úbočím, která končí na přístupovém platu pod vrcholem. Ke starému Gradu pak dojdete za 10 minut strmým výstupem.

Na vrcholu jsme společně s Dr. Osmanagichem a mnoha přáteli z celého světa přivítali jaro. Vibrace tibetské gongu a zpěv šamanky byl strhujícím zážitkem pro všechny.

Noční Sarajevo

Poslední den jsme jeli do nočního Sarajeva. Vždy projdeme pěší zónu, moderní a historickou část. Uličky plné obchůdků a kaváren jsou po celý rok plné lidí. Návštěva nočního Sarajeva je neopakovatelným zážitkem.

První letošní expedice do bosenského údolí pyramid se vydařila. Děkujeme všem účastníkům za skvělou atmosféru.


Pojeďte s námi. Nové cesty a expedice najdete zde. Pro informace a objednávky pište, nebo volejte: info@novycestovatel.cz, Tel: +420 777 770 609 (608)