Kamenné koule v Bosně

Kamenné koule v Bosně

0 Od Jiří Matějka

Poznávací cesty do Bosny.

Bosenské údolí pyramid a kamenné koule v Zavidovič jsem poprvé navštívil v roce 2006. Viděl jsem první vykopávky a nové objevy, poznal Dr. Semira Osmanagiche. Od té doby jezdím do Bosny každý rok. Před lety mě oslovili čtenáři s přáním, jestli mohou jet se mnou na poznávací cestu. Dnes jezdíme do Visoka s čtenáři časopisu Wm magazín a přáteli několikrát za rok.

Kamenné koule

Na naší planetě bylo objeveno na tisíc kamenných koulí. Najdeme je v Kostarice, Mexiku, Rusku, v České republice, na Slovensku, nebo v Bosně. V oblasti kolem města Zavidoviči bylo nalezeno v 11 lokalitách celkem 60 kamenných koulí.

Zavidoviči – Mečeviči. Kamenné koule v Mečeviči byly objeveny po velké bouřce v roce 1936. Proud vody vyhloubil koryto Bukového potoka a odhalil pravidelné koule s průměry od 0,5–1,6 m. Mnoho jich bylo odvezeno na soukromé dvorky jako dekorace. Dnes zde najdete pouze asi 10 nepoškozených a 20 rozpadlých koulí. V roce 2012 jsem jich ještě napočítal víc jak 45.

Zavidoviči – Podubravlje: Jižně od města Zavidovči byla na konci roku 2015 objevena největší kamenná koule s průměrem víc jak 4 metry. Tato koule se stala vyhledávanou turistickou atrakcí.

Kamenná koule obsahuje křemen, muskovit, oxid železitý a uhličitanovou základnu – bazální cement. Zdá se, že všechny prvky jsou energeticky aktivní. Na báňské fakultě stavební geologie v Tuzle provedli analýzu. Hustota koule je 2,64 g/mobjem 14,14 m3. Hmotnost koule v kilogramech se určuje vynásobením hustoty a objemu. Hmotnost kamenné koule v Zavidoviči je 37,32 tun!

Kamenná koule v Zavidoviči není největší na světě, ale je to koule s největší hmotností. Povrch koule se vlivem suchého počasí odlupuje – jako když loupete cibuli, proto se musí v létě polévat vodou.

Energie kamenných koulí

Citliví lidé vnímají energii proudící z kamenných koulí. Je zřejmé, že část energie, které způsobila jejich vznik, zůstala dodnes zachována v každé kamenné kouli. Například v Zavidoviči má každá koule jiné účinky. Některá je pozitivní, jiná dokáže způsobit chaos a rozladění organizmu. Čtyřmetrová koule na jihu Zavidoviči není sice největší na světě, ale má výrazně pozitivní vliv na organizmus, jak popisují lidé, kteří jezdí se mnou, Novým cestovatelem, do Bosny.

Jak vznikly kamenné koule

Zůstávají dvě základní otázky, jak mohly kamenné koule vzniknout. Byly vyrobeny uměle, nebo jde běžný přírodní proces?

Zdá se, že tvar kamenných koulí nevznikal postupně, dlouhodobými procesy, například otáčením, kutálením, nebo krystalizací, jak tvrdí odborníci. Vhodné podmínky pro jejich vznik nastaly v jeden moment, během krátkého okamžiku! Jaký to byl proces? Jaká a jak velká síla mohla ovlivnit geologické vrstvy natolik, že umožnila vznik záhadných kamenných koulí? Na tuto otázku dostane odpověď každý, kdo jede se mnou do Bosny, nebo ji najdete v mé nové knize Naše fantastická minulost.

Fotoarchív – kamenné koule v Zavidoviči


Pojeďte s námi. Nové cesty a expedice najdete zde. Pro informace a objednávky pište, nebo volejte: info@novycestovatel.cz, Tel: +420 777 770 609 (608)